10 نکته مهم در فیلمنامه نویسی سریال برای اجتناب از کلیشه ها توسط شوندا رایمز

آیا تا به حال یک نمایش فیلم یا تلویزیون را تماشا کرده اید و متوجه شده اید که یک خط گفتگو یا نقطه طرح به نظر می رسد آشنا است؟ شاید یک شخصیت می گوید: "بیایید جهنم را از دوج بیرون بیاوریم" یا قهرمان فیلم یک پیشگویی "انتخاب شده" است. این ها هر دو نمونه از کلیشه ها در فیلمنامه نویسی سریال هستند. اگر شما یک فیلمنامه نویس مبتدی هستید، تعجب می کنید که چگونه از استفاده از کلیشه ها در نوشتن خود اجتناب کنید، هیچ راهنمایی بهتر از نکات گفته شده توسط نویسنده تلویزیون تحسین شده و تولید کننده سریال، شوندا رایمز نیست.

کلیشه در فیلمنامه نویسی سریال چیست؟

یک کلیشه یک بیانی است که یک بار نوآورانه بود، اما به دلیل استفاده بیش از حد، نوآوری خود را از دست داده است. به عنوان مثال، عبارت "به عنوان قرمز به عنوان یک گل رز" را انتخاب کنید. این یک توصیفگر جهانی برای رنگ قرمز است که در حال حاضر عادی و غیرقابل انکار است. نمونه های دیگر از کلیشه ها عبارتند از تقسیم بندی زمان، مانند "در نیک زمان" و "در سرعت نور". کلیشه ها همچنین شامل عبارات در مورد احساسات، مانند "سر بیش از پاشنه" برای توصیف عشق، و یا عبارت "هر ابر دارای یک پوشش نقره ای" برای بیان امید در شرایط دشوار است.

نکات شوندا رایمز برای اجتناب از کلیشه ها در فیلمنامه نویسی سریال

این که آیا این عبارت کلیشه از گفت و گو، یک داستان کلیشه، نقطه طرح کلیشه ای یا شخصیت سهام، نوشتن نامناسب می تواند یک فیلمنامه را تضعیف کند. اگر شما تعجب می کنید که چگونه از کلیشه ها در فیلمنامه خود اجتناب کنید، نکات شوندا رایمز را برای پیدا کردن اصالت در نظر بگیرید.

 • اگر گفتگوی شما آشنا باشد، چیزی جدید بنویسید.
  هر خط از گفت و گو که تا به حال شنیده اید هر هرکسی در گذشته یک کلیشه است، بنابراین آن را در فیلمنامه نویسی سریال استفاده نکنید. هنگامی که راه های ظاهرا بی حد و حصر برای بیان احساسات وجود دارد، چرا شما یک جمله اصلی را ایجاد نمی کنید؟ اگر شما در حال مبارزه با کلمات تازه هستید، از اصطلاح نامه استفاده کنید، فقط مراقب باشید که ازیک کلمه ناشناخته سوء استفاده نکنید.
 • تلاش برای ایجاد یک کلیشه جدید
  هدف شما این نیست که کسی را که تحسین می کنید کپی کنید، هدف شما این است که دیگران شما را تحسین کنند. به جای قرض گرفتن از نوشته شخص دیگری، فیلمنامه نویسی سریال خود را بدون تاثیر پذیری از نوشته دیگران شروع کنید. هدف خود را برای نوشتن چیزی به طوری نوآورانه که آن را به یک کلیشه جدید تبدیل می شود، دنبال کنید.
 • یک چرخش جدید بر روی یک کلیشه قدیمی قرار دهید
  تقریبا هیچ چیز جدیدی در زیر خورشید وجود ندارد، اما تفسیر و روش های مختلفی و تفکر وچیزهایی که جدید هستند وجود دارد. این غیرممکن است که یک درصد منحصربه فرد باشد بنابراین سعی کنید پیچ و تاب جدید را در یک مفهوم آشنا قرار دهید. از یک ایده آشنا به عنوان الهام استفاده کنید و از نقطه نظر جدیدی استفاده کنید. یک راه عالی برای ایجاد یک پیچیدگی مؤثر، شروع با یک فرض کلیه است، سپس انتظارات مخاطبان را با رفتن به مسیر متفاوت از بین می برد.
 • گفتگو واقعی را بنویسید
  شما می خواهید گفتگو خود را به داشتن یک کیفیت واقعی که مثل گفتگو تلویزیون است احساس کنید. شوندا رایمز تاکید می کند که گفتگوی معتبر باید مانند صدای مردم که می شنوید باشد. در زندگی واقعی، مردم در جملات کامل صحبت نمی کنند، از کلمات اشتباه استفاده می کنند، آنها بیش از یکدیگر صحبت می کنند، و هیچ کس نمی گوید همه چیز عالی در زمان های کامل رخ می دهد.
 • استراق سمع در مکالمات واقعی قابل توجه است
  من فکر می کنم از گفتگویی که به عنوان مکالمه ای که افراد واقعی دارند، نوعی که شما می توانید کسی را که اگر در یک گنجه در خانه خود پنهان شده اید، غافلگیر کنید. به گفته شوندا، یکی از بهترین راه های برای به دست آوردن احساس اینکه چگونه مردم در واقع صحبت می کنند، توجه به نحوه صحبت کردن در دنیای واقعی است.
 • گوش بدهید و دیالوگ خود را باصدای بلند بخوانید
  از کسی بخواهید دیالوگ شما را با صدای بلند بخواند این کار باعث می شود در ذهن شما بماند و آن را به خاط بسپارید. شما ممکن است متوجه نباشید که از یک کلیشه استفاده کردید تا زمانی که با صدای بلند صحبت کنید. شوندا رایمز تلاش می کند تا گفتگوی خود را با صدای بلند بگوید او می نویسد تا مطمئن شود که آن  چیزی که می گوید درست است. هنگامی که اولین پیش نویس خود را تمام می کنید، یا گفتگو خود را با صدای بلند بخوانید یا از شخص دیگری بخواهید که آن را برای شما بخواند. اگر شما متوجه شدید که عبارات بیش از حد استفاده کرده اید به عقب برگردید و آنها را به روش تازه بازنویسی کنید.

دیدگاه کاربران
اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخوردهای درون متنی
نمایش تمامی دیدگاه ها